Nie tak dawno najpopularniejszym domowym przyrządem do ćwiczenia cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki bardzo dużej popularności znanego serialu „House of Cards” coraz częściej wybieramy ergometr wioślarski. Jak trenować na nim w zdrowy i bezpieczny możliwy sposób?

Jakie są zalety treningu wioślarskiego

Ćwiczenie na wioślarzu posiada niezaprzeczalną przewagę nad innymi typami ćwiczeń. Ponieważ ćwiczymy na siedząco wioślarz będzie dobrą opcją dla osób z dużą nadwagą lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej zbędnego tłuszczu i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Poprawna technika treningu na trenażerze wioślarskim

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Nie martw się kilka wskazówek i będziesz miał możliwość bezpiecznie ćwiczyć na ergometrze.

Podstawą w treningu na ergometrze wioślarskim jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie treningu. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji startowej.

Dobrze planuj treningi

Ćwicząc na ergometrze, jak w przypadku każdego ćwiczenia, ważnym aspektem będzie właściwa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz każdego dnia zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, błyskawicznie możesz dojść do przetrenowania. Najlepszym rozwiązaniem jest zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami odpoczynku. Dobrze planuj treningi

Jaki ergometr wioślarski kupić?

Dowiedziałeś się już jak zacząć ćwiczenia na ergometrze, więc jeśli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeśli ledwie co zastanawiasz się nad nabyciem wioślarz, musisz wiedzieć, że nie jest to tani urządzenie fitness. Najlepiej wykonane ergometry wioślarskie to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ ergometry wioślarskie takich przedsiębiorstw jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi czas. Ergometr przy właściwej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment